O Lokvama
Lokve bilježe prve pisane tragove svog postojanja još daleke 1432. godine u imovinskoj parnici Ulricha Celjskog i Frankopana, u knjizi «Gorski kotar i Vinodol» u latinskom obliku Loque, te 1481. godine u ispravi Kraljevskog suda što nam govori o mjestu kao jednom od najstarijih u Gorskom kotaru. Izgradnjom Lujzinske ceste, mjesto se počelo razvijati u prometno središte. O turističkim počecima ovog kraja govore podaci o postojanju «Društva za uljepšavanje mjesta» kao i stare razglednice iz 1898. godine i kasnije.
Lokve i okolica
Lokve, prepoznatljive po svom slikovitom ambijentu – Lokvarsko jezero, špilja Lokvarka i Park šuma Golubinjak, zauzimaju zapadni dio Gorskog kotara – visoravni koja se naglo izdiže u zaleđu grada Rijeke i Kvarnera. Kraški oblici koji prevladavaju na ovom prostoru pogoduju rastu šuma bukve, smreke i jele koje su ponos i bogatstvo ljudi koji tu žive. Goranski divovi, sa svojim planinskim vrhuncima sa kojih se pružaju beskrajni vidici, Risnjak i Snježnik sa jedne, Bitoraj i Bjelolasica sa druge strane okružuju to nepregledno zeleno more ili kako ga neki nazivaju «Zeleno srce Hrvatske».
Povijest Lokava
Lokve su jedno od najstarijih goranskih naselja o čemu svjedoči odluka Kraljevskog suda u Zagrebu iz 1481. godine kojom se zabranjuje Stjepanu Frankopanu ubiranje daća od trgovaca prilikom prelaska njihovih imanja u Brodu, Lukovdolu, Moravicama , Vrbovskom i Loquama. Arheološki nalazi mađarskog paleontologa Kormosa svjedoče da je na području Lokava obitavao čovjek još u pretpovijesti pa je lokvarska pećina Bukovac jedini pretpovijesni trag spiljskog čovjeka u kraškoj Hrvatskoj.
Aktivni odmor
Bogatstvo šumskih predjela oko nas, vodenih površina, šumskih putova i staza omogućuje vam odmor u prirodi onakav kakav vi poželite.U toku ljetnih mjeseci: piknikom u prirodi, sunčanjem i plivanjem na prelijepim obalama jezera, šetnjom ili biciklom uljepšajte svoj dan.Zimski mjeseci priuštiti će Vam obilje zabave i veselja svojim snježnim pokrivačem.Također možete posjetiti špilju Lokvarku . Svoju sreću i umijeće – ako ste ribič, okušajte na prostranstvu Lokvarskog jezera ili kao lovac u stasitoj šumi. Obilje gljiva, šumskih plodova i ljekovitog bilja razveseliti će poznavaoce.